500 - 236 - 940

Logo Kupiec-Therm Marian Pietrzak Mariusz Pietrzak

Serwis Brotje, Junkers Bosch, De Dietrich, Ariston 

Rozwiązania grzewcze na miarę Twoich potrzeb

Grupa kotłów Junkers kotły, pompy ciepła, solary. Brotje
15 kwietnia 2023

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny - oto jest pytanie.

Co wybrać: kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?

Wybór między urządzeniami jednofunkcyjnymi a dwufunkcyjnymi to jeden z najczęstszych dylematów przy wyborze kotła. Nie jest jasne, które z tych rozwiązań jest lepsze. Można jednak przeanalizować, kiedy dana konstrukcja jest lepiej dopasowana do potrzeb konkretnego użytkownika i instalacji. Z tego artykułu dowiesz się:

- Jak działa podwójny kocioł

- Jak działa kocioł jednofunkcyjny?

- Jak wybrać najlepszy kocioł do swojego domu

W nowoczesnych kotłach gazowych przeznaczonych do użytku domowego nie należy stosować się do dosłownego znaczenia słów „jednofunkcyjny” i „dwufunkcyjny” ponieważ z punktu widzenia użytkownika jedno i drugie rozwiązanie zapewnia komfort cieplny jak i ciepłą wodę.  Znaczna różnica polega na sposobie przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Przed podjęciem decyzji warto zrozumienie różnicy między kotłem dwufunkcyjnym a jednofunkcyjnym. Kocioł dwufunkcyjny to urządzenie wielofunkcyjne służy do zasilania centralnego ogrzewania i jednocześnie działa jako podgrzewacz przepływowy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny pełni rolę grzewczą w instalacji centralnego ogrzewania i aby uzyskać ciepłą wodę konieczne jest zastosowania zasobnika ciepłej wody. Głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, są różne metody podgrzewania wody.

Kiedy warto wybrać kocioł dwufunkcyjny?

W kotłach dwufunkcyjnych woda podgrzewana jest tylko w momencie jej poboru. Dlatego nie ma strat z powodu magazynowania ciepłej wody. Jednak wielkość strumienia wody ściśle zależy od mocy wyjściowej urządzenia. Producenci najczęściej oferują kotły dwufunkcyjne o mocy od 20 do 33 kW, takie jak kocioł kondensacyjny Brotje PWHC o mocy od 24 do 33 kW czy kocioł kondensacyjny Junkers GC2200W o mocy 20 lub 25 kW. Zakładając, że do kąpieli potrzebujesz wody o temperaturze około 40°C, a woda z kranu ma temperaturę 10°C, należy ją podgrzać o 30°C wewnątrz urządzenia. Biorąc pod uwagę moc kotła  i wymagany przyrost temperatury, przepływ ciepłej wody wynosi około 13,4 l/min. Taki przepływ pozwala na dostarczanie ciepłej wody do standardowych łazienek i kuchni. Z tego powodu grzejniki dwufunkcyjne są szczególnie zalecane w mieszkaniach lub domach z tylko jedną łazienką i gdzie odległość między grzejnikiem a najdalszym punktem ciepłej wody jest stosunkowo niewielka (zalecane 6 metrów lub mniej!). Należy też pamiętać że zimą temperatura zimnej wody może spać do 4 -5 stopni. Wtedy aby utrzymać żądaną temperaturę ciepłej wody należy zmniejszać przepływ wody na wylewce. Może to być uciążliwe zwłaszcza pod prysznicem lub gdy potrzebujemy szybko napełnić wannę ciepłą wodą. Minusem tych kotłów jest też fakt stosunkowo długie oczekiwania na ciepłą wodę. Z powodu braku możliwość zastosowania cyrkulacji w kotła dwufunkcyjnych konieczne jest oczekiwania na ciepłą wodę. W momencie kiedy odkręcamy ciepłą wodą np w kuchni kocioł rozpoczyna procedurę startu i może minąć nawet kilka sekund zanim pojawi się płomień na palniku /a woda cały czas leci/. Następnie ciepła woda musi dopłynąć od kotła do punktu poboru ciepłej wody /a woda cały czas leci/. W efekcie zanim ciepła woda dopłynie do kranu możemy spuści kilka litrów zimnej. To właśnie dla tego tak ważne jest to aby w przypadku kotłów dwufunkcyjnych odległości między kotłem a punktami poboru ciepłej wody były jak najmniejsze. 

Kiedy warto wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem?

W domkach jednorodzinnych gdzie przewidzana jest więcej niż jedna łazienka lub odległości między kotłownią a punktami poboru ciepłej wody zalecane jest stosowanie kotłów z zasobnikami ciepłej wody czyli jednofunkcyjnch a do tego stosowanie odpowiednio poprowadzonej cyrkulacji. To rozwiązanie pozwala na zebranie odpowiedniej ilości ciepłej wody i dostarczenie jej do większej liczby punktów poboru w tym samym czasie. Dzięki systemowi cyrkulacji gorąca woda wypływa natychmiast po odkręceniu kranu. Na rynku można wyróżnić cztery podstawowe rozwiązania:

- wiszący + stojący obok lub pod nim zasobnik

Tu do dyspozycji mamy zbiorniki ciepłej wody od 100 litrów do kilkuset.

- kocioł wiszący + zasobnik wiszący

Tu do dyspozycji mamy zasobniki 60 i 80 litrowe.

- kocioł widzący w wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody

W tym przypadku zasobniki są 40 do 60 litrów i nie ma możliwości ze względów konstrukcyjnych zastosowania większego.

- kocioł stojący w zbudowanym zasobnikiem /potocznie zwany lodówką/

W takiej zabudowie występują zasobniki od 100 do 150 litrów

Zestaw kotła wiszącego z zasobnikiem stojącym lub wiszącym niestety wymaga więcej miejsca a co za tym idzie konieczne jest przeznaczenie na to konkretnego pomieszczenia. Podobnie przy kotle typu lodówka raczej zaleca się wygospodarowanie na ten kocioł osobnego pomieszczenia. Natomiast kocioł z wbudowanym zasobnikiem świetnie sprawdzi się, pod względem montażu, w kuchni lub łazience.

W ofercie Brotje znajdują się gotowe zestawy, np. kotły WHBS ze zbiornikiem 120 litrów czy kotły BBS o mocy od 14 do 28 kW.W szczególności kotły BBS charakteryzują się kompaktową budową. Jest to kocioł stojący z wbudowanym zbiornikiem o pojemności 135 litrów. Trzeci typ kotła to kocioł WHBK. Kocioł ścienny z wbudowanym 40-litrowym zbiornikiem ze stali nierdzewnej. Junkers posiada również kocioł, któremu warto się przyjrzeć. Pierwszym z nich będą kotły GC2300iW o mocach 15 i 20 kW lub wyższy model GC9000iW o mocach 20-31 kW. Oba modele przystosowane są do współpracy z zasobnikami ciepłej wody np. 120-150 litrów ale także mniejszymi wiszącymi o pojemnościach 60 czy 80 litrów. Godnym uwagi kocioł Junkers jest model GC5700iWT. Kocioł posiada wbudowany 42-litrowy zasobnik zapewniający wysoki komfort ciepłej wody użytkowej. Topowym rozwiązaniem marki Junkers jest kocioł GC9000iWM, kocioł o mocy 20 lub 30 kW z wbudowanym zbiornikiem 100 i 150 litrów.

Przed zakupem należy dokładnie rozważyć wymagania dotyczące ilości ciepłej wody. Jest wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Czy wystarczy nam standardowa wanna, standardowe baterie, mały domek czy też mieszkanie wraz z kotłem dwufunkcyjnym kotły? Czy może nasze wymagania są większe, szczególnie jeśli chodzi o ilość ciepłej wody i potrzebujemy większej wanny, baterii termostatycznych lub panelem prysznicowym z dyszami masującymi który to do poprawnego działania wymaga ponad 15 litrów wody na minutę. W takim przypadku odpowiedni jest kocioł jednofunkcyjny z odpowiednio dobranym zbiornikiem. Warto zaznaczyć, że kotły jednofunkcyjne ze zbiornikami mają możliwość zastosowania cyrkulacji ciepłej wody. Pozwala to na uzyskanie ciepłej wody w dowolnym momencie lecz zwiększa straty cieplne po strony wody użytkowej. Czas pracy pompy cyrkulacyjnej należy tak dobrać aby w miarę najdokładniej odpowiadał naszemu cyklowi życia w domu, to znaczy że by pompa cyrkulacyjna pracowała przede wszystkim wtedy kiedy korzystamy z ciepłej wody. Poprawne zaprogramowanie pracy pompy cyrkulacyjnej pozwoli zminimalizować straty cieplne na ciepłej wodzie. Większość kotłów Brotje i Junkers ma możliwość sterowania pracą pompy obiegowej. Jeśli kocioł nie ma takiej możliwości, pompę obiegową można podłączyć bezpośrednio do styków i pracować bez przerwy lub można zastosować timer podłączony do styków i zaprogramować go wedle uznania. Najlepszym sposobem sterowania pompą obiegową jest czujnik ruchu. Napiszę kolejny artykuł o tym, jak sterować pompą obiegową. Decyzja o wyborze rodzaju kotła powinna być dobrze przemyślana, ponieważ dobrze dobrany kocioł zagwarantuje komfort, wygodę i oszczędności na długie lata. Polecamy nasz poprzedni artykuł skupiający się na tym, jaką markę kotła wybrać i dlaczego.

Moja strona

Telefon kontaktowy

500 - 236 - 940

Przycisk Facebook na stronie Kupiec-Therm, umożliwiający łatwe udostępnianie i polubienie naszej strony w mediach społecznościowych
Przycisk Facebook na stronie Kupiec-Therm, umożliwiający łatwe udostępnianie i polubienie naszej strony w mediach społecznościowych

Social Media

Usługi:

Autoryzowany Serwis Brotje, Junkers Bosch, Ariston, De Dietrich

Przeglądy, konserwacja, naprawa kotłów gazowych.

Pierwsze uruchomienia

Montaż nowych kotłów gazowych

Modernizacja kotłowni

Serwis Brotje Marki, Zielonka, Kobyła, Wołomin, Radzymin, Warszawa, Legionowo

Serwis De Dietrich Marki, Zielonka, Kobyła, Wołomin, Radzymin, Warszawa, Legionowo

Serwis Junkers Marki, Zielonka, Kobyła, Wołomin, Radzymin, Warszawa, Legionowo

Serwis Ariston Marki, Zielonka, Kobyła, Wołomin, Radzymin, Warszawa, Legionowo

Przycisk Facebook na stronie Kupiec-Therm, umożliwiający łatwe udostępnianie i polubienie naszej strony w mediach społecznościowych serwisu Brotje
Przycisk Facebook na stronie Kupiec-Therm, umożliwiający łatwe udostępnianie i polubienie naszej strony w mediach społecznościowych do serwisu Junkers